11. Festiwal Muzyki Polskiej - Kraków
Festiwal organizowany jest od 2005 r. przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, powołane przez grupę muzykologów, menedżerów kultury i miłośników muzyki.
Istotą festiwalu jest nie tylko prezentowanie wartościowych dzieł polskich kompozytorów, powstałych od średniowiecza po współczesność, ale i konfrontowanie ich z muzyką światową i ukazywanie w rozmaitych kontekstach. Organizatorzy stawiają sobie także za cel animowanie twórczości kompozytorskiej poprzez zamawianie i prawykonywanie współczesnych dzieł muzycznych.
Do tej pory gwiazdami festiwalu byli: pianiści Ivo Pogorelich i Nicolai Khozyainov, światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka, Akiko Suwanai, Piers Lane, Peter Jablonski, Jonathan Plowright, Grigorij Żyslin i wielu innych. Wystąpiły także wybitne osobowości polskiej sceny muzycznej: Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna.
Tegoroczny festwial 8 lipca zainauguruje Halka Stanisława Moniuszki - utwór będzie wykonany estradowo. Zaśpiewają renomowani soliści krajowi i zagraniczni, a na instrumentach historycznych, pod batutą Jana Tomasza Adamusa, zagra Capella Cracoviensis, co nada wydarzeniu szczególnego kolorytu i rysu autentyczności.
Kolejnego dnia publiczność zostanie przeniesiona w czasy średniowieczne. Zespół wokalny Ensemble Peregrina, prowadzony przez śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, przedstawi dzieje za panowania Bolesława I Chrobrego.
Festiwal Muzyki Polskiej ma na celu pokazywanie także współczesnych trendów muzycznych, dlatego w kolejnych dniach przewidziany jest m.in. koncert Sinfonietty Cracovii, z którą w rolach solistów wystąpią czołowi artyści propagujący muzykę współczesną – wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz.
18 lipca w kościele św. Katarzyny rozstaniemy się z 11. edycją festiwalu kompozycjami dwóch czołowych postaci polskiej XX- i XXI-wiecznej muzyki współczesnej – Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.
Więcej szczegółów odnośnie programu i biletów na stronie: http://www.fmp.org.pl/pl/program/