Najnowsze zdjęcia użytkowników

VIII Letni Festwial Nowego Miasta w Warszawie

Czy Warszawa w sierpniu musi być pozbawiona koncertów muzyki klasycznej? Nie! Pytanie oraz krótka odpowiedź na nie dały początek Festiwalowi. Pojawiło się jednak pytanie gdzie? Wybór padł na nieco pomijane i niedoceniane Nowe Miasto i jego wspaniałe świątynie.

Już od I edycji Festiwalu organizację finansowo wspierało m.st. Warszawa Dzielnica Śródmieście, którego celem było ożywienie w okresie wakacyjnym Traktu Królewskiego.

Pierwszy LFNM odbył się w sierpniu 2008 r. Podczas I edycji odbyły się 4 koncerty w nowomiejskich kościołach oraz 4 spacery, które prowadził wspaniały przewodnik warszawski Andrzej Kochanowski. Repertuar wypełniły kompozycje m.in.:  A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, J. Haydna czy F. Schuberta.

Dopiero II edycja przyniosła zmiany, które do dziś stanowią o charakterze LFNM. Z inspiracji Piotra Królikiewicza, ówczesnego zastępcy burmistrza Dzielnicy Śródmieście wprowadzono do programu koncerty plenerowe oraz poświęcono Festiwal wyłącznie muzyce polskiej, który stał się jedyną imprezą w Warszawie, w której repertuarze znajduje się jedynie twórczość rodzimych kompozytorów. Zarówno znanych i cenionych jak H. Wieniawski, S. Moniuszko czy J. Elsner, ale również tych mniej lub wcale nieznanych – J. B. Kleczyński, J. Engel, W. Maliszewski. Stopniowo wzbogacano program festiwalu o utwory coraz nowsze, co zaowocowało zorganizowaniem w 2012 r. Koncertu Warszawskiego prezentującego dorobek współczesnych twórców z Warszawy: R. Twardowskiego, S. Czarneckiego, B. Kowalskiego. Stał się on stałym elementem programu festiwalowego.

Wstęp na festwial jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie festiwalu: http://www.lfnm.pl/