Najnowsze zdjęcia użytkowników

Pozytywne oddziaływanie psychobiologiczne muzyki.

Badanie, przeprowadzone przez londyński Royal College of Music, dowodzi, że udział w koncertach muzyki klasycznej redukuje poziom stresu.

Badanie przeprowadzone przez Royal College of Music dla Centrum Nauki udowodniło, że słuchanie i wykonywanie muzyki ma "pozytywny, biologiczny wpływ na nastrój i poziom stresu". Badania zostały przeprowadzone przez wolontariuszy na koncercie w Londynie muzyki Erica Whitacre w marcu 2015.

15 śpiewaków i 49 odbiorców - począwszy od klasycznych doświadczonych muzyków po nowicjuszy muzycznych – oddało próbki śliny, miało założone monitory EKG oraz wypełniło kwestionariusz.

Wyniki wykazały spadek poziomów hormonów stresu, kortyzolu i kortyzonu, u publiczności. U doświadczonych śpiewaków, podczas próby, również obniżył się poziom hormonów stresu, jednak w czasie występu ich poziom podniósł.

Aaron Williamon, profesor nauk w Royal College of Music, powiedział:

"Pierwszy raz wykazano pozytywne oddziaływanie psychobiologiczne muzyki podczas udziału w imprezie kulturalnej, a rezultaty są niezwykle ekscytujące, zwłaszcza przy uwzględnieniu wcześniejszych badań Centrum Nauki, które łączą zmniejszenie aktywności hormonu stresu ze wzrostem układ odpornościowego. To wstępne badanie dostarcza kilka nowych kierunków dalszego dochodzenia, jak tworzenie i odtwarzanie muzyki może mieć wpływ na zdrowie i samopoczucie."

Źródło: http://www.thestrad.com/cpt-latests/study-proves-attending-a-live-classical-music-concert-reduces-stress/