Najnowsze zdjęcia użytkowników

Skrzypce z Titanica będą wystawione w 2016 roku w dwóch muzeach w Stanach Zjednoczonych.

Instrument, na którym grał kapelmistrz Wallace Hartley na statku Titanic zostaną wystawione na dwóch wystawach w USA w 2016 roku.

Skrzypce te zostały sprzedane w 2013 roku za rekordową sumę 1.6 miliona dolarów, co ustanowiło nowy rekord świata w najwyżej cenie, za jaką została sprzedana pamiątka z Titanica.

Specjalista, zajmujący się aukcją pamiątek ze statku, spędził siedem lat, uwierzytelniając instrument, zanim uznał go za prawdziwy w marcu 2013 roku. Proces obejmował badania skrzypiec przeprowadzone przez Andrew Hooker’a (specjalistę od instrumentów smyczkowych w Stanach Zjednoczonych) oraz przez innych ekspertów skrzypcowych i naukowców, w tym przez Służbę Medycyny Sądowej USA. W maju w 2013 r. instrument przeszedł badanie tomografem komputerowym w celu oceny jego wieku i stanu. W rezultacie skrzypce - model Maggini prawdopodobnie wykonany w niemieckiej fabryce pomiędzy 1880 a 1900 rokiem - były zniszczone i odrestaurowane.

Uważa się, że skrzypce były przypięte do ciała Hartley’a (który miał ubraną kamizelkę ratunkową), odnalezionego w morzu w dniu 25 kwietnia 1912, dziesięć dni po zatonięciu statku. Skrzypce przetrwały w słonej wodzie podobno dzięki temu, że były w skórzanym futerale, który był podpisany inicjałami WH H (Wallace Henry Hartley). Futerał został uwzględniony w sprzedaży skrzypiec.

Skrzypce charakteryzują się srebrną tabliczką na strunociągu z napisem „Dla Wallace z okazji naszych zaręczyn. Od Marii).

Instrument, zniszczony przez morze, będzie dostępny publicznie pierwszy raz, od kiedy został nabyty przez anonimowego kupującego w 2013 roku.

Skrzypce zostaną wystawione w muzeum Titanica w Branson Missouri od 7 marca do 29 maja 2016 roku i w Pigeon Forge w Tennessee od 5 czerwca do 14 sierpnia 2016 roku.

Źródło: http://www.thestrad.com/cpt-latests/titanic-violin-to-go-on-display-in-two-us-museums-in-2016/